Jak wybrać taśmę malarską?

Dla własnego bezpieczeństwa, powinniśmy dobrze zastanowić się zanim kupimy odpowiednią taśmę do odpowiedniej pracy. Taśma malarska nie jest równa taśmie malarskiej. Gdy widzimy dziesiątki rodzajów taśm, nie bierzmy pierwszej z brzegu a co gorsza - tej najtańszej. Zastanówmy się jakiego rodzaju potrzebujemy.

Dodatkowe parę minut spędzone przy wyborze taśmy bądź na konsultację z ekspertem, zaoszczędzi nam dużo więcej. Źle dobrana taśma może podciekać albo zrywać farbę przy jej odklejaniu stracimy mnóstwo czasu, pracy i nerwów. Rozważmy więc najważniejsze typy taśm.

Rodzaje taśm

Taśmy malarskie niebieskie papierowe - to wysoka odporność na promieniowanie UV i możliwość odklejania po bardzo długim czasie (nawet do 3 tygodni). Chcesz nałożyć kilka warstw farby? W takim razie potrzebujesz właśnie takiej taśmy.

Taśmy malarskie żółte papierowe - przeznaczone do szybkich prac. Głównie jest to ochrona podłóg i mebli (poprzez łączenie folii ochronnych) ale i również do szybkiego odklejania bez pozostawiania śladów.

Taśmy elastyczne i karbowane - jesteś duszą artystyczną? Chciałbyś wymalować łuki, okręgi i nieregularne kształty na swojej ścianie? Nakładanie tych taśm wymaga trochę wprawy, ale efekt końcowy jest tego wart.

Taśmy zewnętrzne - takie taśmy to mocny klej i materiał z których są wytworzone. Zabezpiecza je to przed wilgocią, deszczem i innymi czynnikami atmosferycznymi.

Taśmy malarskie PCV - są to taśmy, które nie nasiąkną farbą. Łatwo je przerwać (czyste, proste przerwanie). Dzięki temu możesz uzyskać cienkie paski, idealne do zabezpieczenia mniejszych elementów. Zobacz nasz test:

Taśma wodoodporna delikatna - boisz się przykleić każdą inną taśmę? To jest taśma, którą możesz przykleić nawet na dopiero co wyschniętą farbę. Bez ryzyka pozostawienia kleju czy oderwania powłoki farby

Taśmy naprawcze - to taki bonus, już nie taśmy malarskie, ale też takie które mogą się przydać. Jeżeli chcesz naprawić na przykład plandekę - możesz to zrobić właśnie w ten sposób, nie musisz wcale kupować nowej plandeki. Tak samo z przerwanym wężem ogrodowym a nawet pękniętym wiadrem! Pamiętaj tylko aby wcześniej oczyścić miejsce, które będziesz kleić - musi być czyste i suche. Taka taśma to element niezbędny w każdym przydomowym warsztacie. Możesz zobaczyć nasze testy takiej taśmy - podnoszenie kowadła ważącego 76kg!

Jak używać taśm malarskich?

Pamiętaj przede wszystkim o tym, aby przeczytać informacje z etykiety i zastosować się do nich. Są taśmy, które zrywamy zaraz po malowaniu i nie można z tym długo zwlekać. Są również trzydziestodniowe i ich z kolei nie warto zrywać za szybko.

Pamiętajmy również o oczyszczeniu podłoża zanim przykleimy taśmę.